مردانه و زنانه

درباره استایل روزانه یا استایل خیابانی چه می دانید؟

اگر کمی در دنیای مد و فشن فعالیت داشته باشید، استایل روزانه یا استایل خیابانی را می شناسید. این روزها با گسترش دنیای مجازی مفهوم این حرف ملموس تر است.

استایل خیابانی چیست؟ به کدام ترکیب استایل خیابانی گفته می شود؟

 Street Style یعنی استایل خیابانی. فشن خیابانی تاثیر بسیار زیادی را بر روی دنیای مد ایجاد کرده است. در ادامه با وینزو همراه باشید تا نگاهی به این استایل بیاندازیم.

استایل خیابانی چیست؟

استایل خیابانی یکی از نمونه های پوشش متداول در دنیای مد می باشد. استایل خیابانی از دنیای فشن بریتانیا شکل گرفت. گستردگی و اشتراکات متفاوت از شاخه های اصلی این استایل به حساب می آید.

پوشش خیابانی بر پایه توجه به فردگرایی شکل می گیرد. از این رو توجه زیادی را بر روی دنیای مد و ترندها ندارد. این سبک دست طرفداران خود را برای پوشش باز می گذارد. خرده فرهنگ ها و سلایق شخصی در استایل روزانه نمایش داده می شود. استریت استایل را در روزهای دور در خیابان لندن دیدیم؛ این استایل با تنوع پوشش و سبک شخصی، گستره ای از پوشش را ایجاد می کند. سرعت تغییر با توجه به شرایط جامعه در سبک پوشش از ویژگی های اصلی این استایل به شمار می رود. در میلان، ژاپن، لندن، پاریس و نیویورک همگی نقاط مهم و درخشان استایل خیابانی به شمار می رود.

تاریخچه استایل روزانه کجاست؟

پدیده دنیای مد در قرن بیستم، استایل روزانه است. بعد از روزهای سخت جنگ جهانی دوم با گسترش پیشرفت استانداردهای زندگی، نوعی از نگرش فردیت در جامعه رواج پیدا کرد. تولید دنیای مد به سمتی رفت که تنها برای یک عده ای خاص نباشد، به سمت ایجاد تنوع در لباس های روزمره و آماده گرایش پیدا کرد.

همان طور که گفتیم سبک استایل خیابانی ابتدا در خیابان‌های لندن دیده شد و سبک لباس پوشیدن جوانان و نوجوانان در دوره پس از جنگ را مورد محوریت قرار داد. جوانان و نوجوانانی که صاحب پول و درآمد شخصی شدند از طریق لباس پوشیدن، فردیت و شخصیت فردی خود را به جامعه نشان دادند.  

سبک خیابانی در هر نقطه‌ ای از جهان بسته به فردیت و هویت افراد متغیر است و تاریخچه این هویت و فردیت نیز از جنبه‌ های متفاوت در این سبک تاثیر می گذارد. پس از پایان جنگ جهانی، فرهنگ غرب بحران‌ هایی را تجربه کرد. بحران‌ هایی مثل مذهب، نژاد پرستی، ملی گرایی و … که در صدد تعریف کردن و محدود کردن فرد بودند؛ همگی در بحران قرار گرفتند.

استایل خیابانی

در این برش از زمان موتورسواران، هیپی ها و یک عده ای از مردم، سبک جدیدی از  پوشش را دنبال می کردند. آنها با پوشیدن این استایل، سعی داشتند عقاید خود را نشان دهند.

رفته رفته در اوایل نیمه اول قرن بیستم زن و مرد استاندارد خاصی را دنبال می کردند و ظاهر عموم افراد حاضر در جامعه با لباس ‌های مشابه، مدل موی مشابه و آرایش مشابه می‌دیدید اما پس از جنگ شرایط تغییر کرد و دیگر تعریفی به عنوان زن و مرد با استاندارد شهری دیده نشد.

رفته رفته تاثیرات جامعه و فشن بر روی هم از یک رابطه دو سویه نشات گرفتند. هر دو به دو صورت مکمل بر روی هم تاثیر گذاشتند.

استایل روزانه در قرن بیست و یکم

گسترش و تحول در قرن بیست و یکم به کمک دنیای مجازی بیش از قبل شده است. با آمدن اینترنت و شبکه های اجتماعی، بلاگرها و افراد مشهور چهره های مروج در دنیای مد خیابانی هستند.

 بلاگر ها افراد عادی هستند که از دل اجتماع آمده اند. این افراد با اشتراک گذاشتن سلایق شخصی، تجربیات خود را در اختیار طرفداران خود قرار می دهند. این افراد گاهی تبدیل به یک رسانه برای ایجاد جو و سبکی می گردند.

نقاط طلایی جغرافیایی استریت استایل

شهرهایی مانند پاریس، نیویورک، میلان و لندن همیشه قطب های تاثیرگذار در زمینه دنیای مد و فشن بوده اند.

میلان: یکی از نقاط مهم در سبک خیابانی حساب می شود. برندها با حضور پررنگ خود در این شهر و دنیای مد آن، نقش مهمی در تجاری سازی و تبلیغات برعهده دارند.

پاریس: پاریس نیز با برگزاری هفته های مد در هر سال، یکی از مراکز دنیای مد و روندهای تغییرات سبک خیابانی به حساب می آید.

لندن: مهمترین مرکز مد، یا به عبارتی پایتخت مد معروف می باشد. افراد سلطنتی نیز با حضور خود در این شهر در دسته افراد مهم دنیای مد خیابانی می باشند.

نیویورک: استایل خیابانی در این شهر بسیار پراهمیت است. این نمونه از پوشش در نیویورک تاثیر زیادی بر استایل خیابانی مردم آمریکا و دنیا می گذارد.  

استایل خیابانی برای آقایان

استایل خیابانی در ایرانی

کسی دوست ندارد که یک لباس را در هر جایی برتن کند. هر لباسی باید در جای مخصوص خود استفاده شود. سبک های خیابانی (استریت استایل) یک سبک خاص پوشش هستند؛ که افراد زیادی در دنیا خواهان این پوشش می باشند. برای آقایان رسیدن به این استایل باید با استفاده از چند آیتم نشان داده شود.

1) پیراهن آستین کوتاه طرح دار

2) تیشرت های چاپی و متن دار

3) لباس سفید

4) شلوارهای ساق کوتاه

استریت استایل در لباس زنانه

پوشیدن استایل خیابانی مخصوص آقایان نیست. در ژاپن دختران دبیرستانی تاثیر زیادی بر استایل خیابانی می گذارند. از این رو باید ببینیم برای داشتن این سبک از پوشش باید از چه لباس هایی استفاده کنیم:

1) شلوار جین

2) کت و هودی

3) مانتوهای ساده و طرح دار

4) کت و شلوار اورسایز

5) روسری متنوع

6) شومیز

7) پوتین و کتونی

البته بسته به فصل چه در استایل مردانه و چه بانوان باید از لباس های مخصوص به هر کدام بهره ببریم. این سبک جنبه تقلیدی زیادی دارد؛ اگر پوشش جذابی ببینیم؛ سعی داریم آن را برتن کنیم. تمام این موارد نشان دهنده؛ تنوع و راحتی زیاد این استایل را نشان می دهد.

استایل روزانه جذاب

برندهای معتبر سعی دارند با تولید کفش اسنیکرز، تیشرت ها، شومیزها و شلوارهای مختلف که آیتم های مورد نیاز استایل خیابانی هستند؛ بازار خوبی را برای خود داشته باشند. برای داشتن استریت استایل ، باید به سلیقه شخصی، فرم بدنی، موقعیت مورد نظر، بودجه و البته تناسب با رنگ پوست خود کمک بگیرند.

چگونه استایل خیابانی جذاب داشته باشید؟

1) آیتم های مینیمال را با آیتم شلوغ استفاده کنید.

ترکیبی از پارچه های ساده با طرح های شلوغ، همیشه زیباست. برای بانوان ایرانی انتخاب مانتوی طرح دار با تیشرت ساده در کنار کفش لوفر زیبا و هماهنگ است؛ البته کیف مورب استایل خیابانی خوبی می سازد.

2) راحتی در استریت استایل

استایل خیابانی به دلیل راحتی برای استفاده در روزهای پرمشغله کاربرد دارد. از این رو برای هماهنگ کردن آن باید راحتی را در نظر بگیرید. انتخاب کفش اسنیکرز با دیگر آیتم ها (شلوارجین، دامن بلند) که در کنار یک مانتوی مناسب، جذابیت بسیاری می سازد.

استایل روزانه

3) رنگ های هماهنگ

برای داشتن زیبایی بصری باید از هماهنگی رنگ ها کمک بگیرید. این سبک از استایل قانون خاصی ندارد؛ اما هماهنگی برای داشتن زیبایی تاثیر دارد. از یک رنگ در مانتو برای ست کردن آن با کیف و کفش کمک بگیرید.

4) اضافه کردن اکسسوری های خاص و جذاب

برای داشتن زیبایی بیشتر، از اکسسوری های منحصر به فرد برای ظاهر خود کمک بگیرید. کیف طرح دار، گردنبند، کمربندهای با طرح خاص، دستبند و انگشتر و … تناسب خوبی را ایجاد می کنند. بطور مثال می توانید از یک عینک ترند برای آیتم خاص خود بهره ببرید.

برای سال 2021، آیتم های استایل روزانه و استایل خیابانی دچار تغییر شده است. اما به دلیل نبودن محدودیت در این نوع استایل می توانید سبک مختص خودتان را داشته باشید بدون اینکه نگران تغییرات دنیای مد و پوشاک باشید. هیچ قاعده قانونی برای سبک خیابانی، دیده نمی شود فقط کافیست که بهترین را برای خود انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *